Čtvrtek, 16 ledna, 2025
DomůRady a TipyBěhání na páse nebo venku, co je lepší?
- Reklama -PR článek

Nenechte si ujít

Běhání na páse nebo venku, co je lepší?

Běh představuje velmi oblíbený sport mající širokou fanouškovskou základnu. Věnovat se mu můžete doma i venku. V čem tkví výhody obou variant a vyplatí se pořídit domů pořídit běžecký pás?

Které jsou nejdůležitější přínosy běhu

Běh je skvělou aktivitou, s jejíž pomocí spálíte nadbytečné kilogramy. Díky tomu si zlepšíte fyzickou kondici, zhubnete a zformujete si postavu

To samozřejmě vede k celé řadě zdravotních benefitů, neboť obezita může podnítit rozvoj některých dalších chorob. Samotné běhání má ale navíc i mnoho dalších příznivých účinků na naše zdraví.

Namátkou posiluje kardiovaskulární systém, podporuje imunitu a má pozitivní vliv na kosti a svaly. Podle některých výzkumů se jeho pravidelným praktikováním dokonce snižuje riziko výskytu rakoviny.

Běh vám zajistí rovněž pravidelnou dávku endorfinů. Díky tomu si zlepšíte i náladu a celkový duševní stav a budete i lépe spát.

V čem tkví výhody a nevýhody běhání venku

Běh je nenáročný sport, ke kterému vám prakticky stačí pouze vhodná obuv, případně oblečení. Věnovat se mu můžete kdykoli a kdekoli.

V případě, že budete běhat venku, jednoznačně spálíte více kalorií. Potýkat se totiž budete s nepravidelným a kopcovitým terénem, různými překážkami na cestě i celou řadou vnějších vlivů, jako je vítr.

Prospěje vám i pobyt na čerstvém vzduchu a přirozené denní světlo. Běh venku navíc není stereotypní, v případě potřeby jednoduše změníte trasu.

K nevýhodám patří jednoznačně nebezpečnost. Hrozí nám jednak pád a nepříjemné zranění. Při podcenění vnějších vlivů můžeme poměrně snadno prochladnout. Zejména dámy by navíc neměly samy běhat v opuštěných místech, jako jsou setmělé parky.

Byť je běh všestranný, stále více lidí obývajících zejména větší města už jednoduše nemá kde běhat, neboť nemá k dispozici vhodný terén prostý rušné dopravy nebo minimálně davů lidí.

V čem tkví výhody běhání na páse

Domácí běžecké pásy vám především umožní se snadno vyhnout veškerým rozmarům počasí. To nakonec mnoha lidem umožní u běhu vydržet. Vyrazit ven by se jim s ústupem teplých dnů už jednoduše nechtělo.

Do určité míry tak lze relativizovat tvrzení z předchozích odstavů. Pokud běhat nevyrazíte nebo se po několika minutách kvůli zimě, větru či dešti vrátíte domů, tak samozřejmě dostatek kalorií nespálíte. Z tohoto hlediska může být běh na páse vnímán jako výhodnější.

Zároveň konstantní podmínky vedou k tomu, že do jisté míry ušetříte, neboť běhat můžete v jediném kompletu. Nečeká vás pořízení finančně náročnějšího funkčního prádla na zimu.

Běžecký pás do bytu ale samozřejmě představuje určitou investici, které se vyhnout nelze. Počítat musíme i s tím, že nám doma zabere vždy určité místo. Většina dostupných modelů je už koncipována jako skládací běžecký pás, kdy lze plochu pro běhání sklopit do vertikální pozice, aby zařízení doma zabralo méně místa.

Běhat venku nebo na páse?

Pomyslný souboj vítěze víceméně nemá. Záleží na tom, co vám subjektivně vyhovuje. Stejně tak je samozřejmě možné kombinovat obě techniky podle aktuálních možností. Velký výběr běžeckých pásů české značky Lifefit najdete přímo na stránkách výrobce – Lifefit.eu.

Nejnovější články

PR článek